Členství

Dokumenty

Lidé z LPN

Aktivity LPN

Festivaly Fantazie

Přehled akcí

Literární soutěže

Fanziny

Slovníček

Přehled klubů

Jak založit SF klub

ČS Fandom

Diskuse

Kontaktujte nás

Linky


Československý Fandom a LPN      Je občanské sdružení, které na neformálním základě sdružuje početné, i když většinou jen minimálně aktivní a zejména starší sci-fi kluby na území České a Slovenské republiky. Základy dnešní organizace byly položeny v roce 1979, i když kořeny sahají ještě dál do historie. Čs. Fandom vznikl jako sdružení lidí zajímajících se hlavně o čistokrevnou SF, vznikl také do určité míry jako reakce na tehdejší poměry, což jsou charakteristiky, které jej částečně ovlivňují i dnes. Jen pro připomenutí - v socialistickém státě nebylo možné kupovat stovky SF knih, video teprve začínalo a kolem každého překladu a každého filmu se shromažďovaly desítky zájemců. Nebyl internet, televize měla dva kanály, počítače byly v plenkách. Nebylo možné ani jen tak něco kopírovat, kopírovací stroje byly značně nedokonalé a stát hlídal kopírování jako možný zdroj protistátních aktivit. Nemluvě o nemožnosti vydávání knih a časopisů. Takže o co těžší bylo věnovat se svému koníčku, o to pevnější byly vazby mezi jednotlivými fanoušky a kluby. Možností zábavy nebylo zdaleka tolik jako dnes a spousta fanoušků se ve SF hnutí realizovala a odvedla úctyhodný kus práce a zažila pořádnou porci zábavy.

      Nicméně přetrvávající orientace původních fanoušků, tzv. dinosaurů, na klasickou SF, trochu spiklenecký a uzavřený charakter, odpor k organizovanosti a administrativě výrazně ztěžuje pozici Československého Fandomu v dnešním komerčním světě. Roste počet příznivců jiných žánrů, nároky fanoušků stoupají, roste počet pasivních konzumentů, což vyžaduje stále lepší organizaci a stále lepší vybavení, to ovšem stojí peníze. A protože Fandom není organizací, která by splňovala podmínky a představy sponzorů nebo státních úředníků, není organizací, která by mladým fanouškům poskytovala zajímavé výhody (a ani jí nechce být), vznikla původně v rámci Čs. Fandomu jiná organizace, která se rozhodla se současným podmínkám více přizpůsobit a získat alespoň šanci na získání státních dotací a sponzorských darů, získat mladé fanoušky, mladé kluby a rozvinout řadu nových aktivit, aby jimi mohla podpořit aktivity Čs. Fandomu. 4.10.2001 oficiálně vzniklo občanské sdružení Liga Podpory Neofanů.

      Vývoj šel ale dál. LPN se vyčerpala spolupořádáním Euroconu 2002 v Chotěboři (první Eurocon v ČR) a i kvůli názorovým neshodám mezi LPN a ČsF své aktivity pro ČsF omezila na minimum. V roce 2005 ale nabrala další dech a po úspěšném Parconu 2005 v Chotěboři začala pracovat na obnovení aktivit. Bohužel pokračující uzavírání a omezování aktivit Čs. Fandomu vedlo na jaře 2006 k odmítnutí dalšího z řady návrhů LPN na potřebné změny v ČsF. Liga Podpory Neofanů se proto rozhodla nevázat se výhradně na ČsF a své obnovující se aktivity povede mimo ČsF. Není proti zájmům ČsF a proti ČsF, ale chce postupovat pružněji, efektivněji a lépe vlastní cestou. Členové Čs. Fandomu nadále mohou být zároveň i členy Ligy podpory neofanů a obráceně.

      Československý Fandom a LPN půjdou nadále vlastními cestami. LPN bude nadále aktivním členem ČsF, nicméně se stává samostatnou organizací fanoušků spojující jednotlivce a kluby, poskytující výhody a podporující rozvoj fantastiky a fandomu.

      Více informací o Čs. Fandomu najdete v Interkomu, informačním věstníku Čs. Fandomu, nebo zejména na fandomových stránkách http://fandom.scifi.cz.


 • Desatero o fandomu
 • Zkušenosti neofanů • Akce

 • Festival Fantazie Speciál
  26.-29.10.2006 v Chotěboři se dozvíte další informace o LPN
 • Přednášky na Parconu
  Na Parconu-Taurconu 1.-3.9. v Neratovicích představila LPN své plány na seriál conů a podporu fanoušků
 • LPN obnovuje činnost
  22.2.2006 začíná nová etapa LPN, během roku 2006 se postupně probudí k činnosti


 • Soutěže

 • O Zlatého ysalamirie
  4. ročník Star Wars soutěže Uzávěrka: 15. 10. 2006
 • RADEGAST 2k+6
  Soutěž povídek se slovanskou mytologií Uzávěrka: 15. 10. 2006
 • Ježíšku, já chci plamenomet
  Povídky SF&F&H, nikde nepublikované a jinde nesoutěžící, krvavé, brutální, perverzní, hnilobné a jinak hnusné (ovšem ne literárně) Uzávěrka: 11. 11. 2006
 • O dřevěného Turka
  Fantasy club Turkovci Benjaminovci pořádá soutěž v kategoriích Poezie, Próza (do 15 NS, do 100 slov), Scénář Uzávěrka: 30. 11. 2006
 • 26. ročník Ceny Karla Čapka
  Nejstarší a nejprestiznější soutěž vyhlášena! Uzávěrka: 30. 11. 2006


 • Časopisy a weby

 • Ikarie
  Měsíčník science fiction
 • Pevnost
  Science fiction a fantasy magazín
 • Fantázia
  Science fiction a fantasy magazín
 • Sarden
  Denně novinky ze světa fantastiky
 • Fantasy Planet
  Rozsáhlý svět fantastiky na rozsáhlém webu


 • webdesign (c) 2001
  Lt.Cmdr. ALKO   &   Gudrun z Landaldy