Členství

Dokumenty

Lidé z LPN

Aktivity LPN

Festivaly Fantazie

Přehled akcí

Literární soutěže

Fanziny

Slovníček

Přehled klubů

Jak založit SF klub

ČS Fandom

Diskuse

Kontaktujte nás

Linky


Jak založit SF klub

Bod č. 1: Kdo zakládá klub. Klub tvoří minimálně tři aktivní členové, kteří se zajímají o cokoliv příbuzného s: sci-fi, fantasy, horor, UFO, kosmonautika, astronomie, počítačové a stolní hry, hry na hrdiny a válečné hry miniatur, magie, astrologie, záhady… Klub může vzejít ze schůzek kamarádů, kteří si občas zahrají dobrodružství v DrD či Sha-dowrunu, ze schůzek pár lidí, kteří si půjčují hry, knihy, kazety...

Bod č. 2: Hráčský či nehráčský? Převažují dva typy klubů. Poslední dobou prožívají hry svůj boom, založit si hráčský klub má jistě své výhody a nehráčský se zprvu může zdát nudný. Dejte mi šanci, abych Vám pověděl své zkušenosti s oběma druhy.
Hráči si zřejmě založí hráčský klub, to má výhodu v tom, že si mohou za společný peníz koupit drahé hry a na pravidelných schůzkách je pařit a pařit. Zkušenost ovšem mluví o časem stoupající nudě. Každý nevydrží týden co týden hrát ty samé hry a potom to začíná být úmorné. Zlepšení nenapomáhají ani nové hry, člo-věk je prostě z toho věčného hraní umlácený. Jediné východisko je pak činnost klubu na chvíli přerušit nebo klub přeorientovat na nehráčský.
Nehráčský klub je postaven nejméně na jedné osobě, která má ostatním co říci. Je dobré mít mezi sebou třeba čtenáře, který může ostatní seznámit s právě vyšlými knihami a třeba povyprávět o tom, co se mu v poslední době líbilo. Nebo znalce a nadšence jiného druhu. Pro začátek je nejlepší, abyste si v klubu na každé schůzce řekli, kdo si pro příště připraví pro ostatní nějaké povídání. Časem se tak lépe poznáte a schůzky ztratí křečovitost a strnulost. Ideální příležitostí pro stmelení klubu je nějaká „veřejná" aktivita – vydávání fanzinu, hromadný zájezd na con, pořádání vlastního mini conu, nebo aspoň besedy s nějakou osobností. Pak už se není čeho bát a všechno je v pohodě, nakonec poznáte, že se bavíte o něčem úplně jiném, nebo že hrajete před klubovnou fotbal. A tak to má být.
Přes to všechno se mi nejvíce líbí kluby, kde mají hry a debaty vyvážené. Prostě od každého kousek, což je skvělá alternativa, při které lze vyhovět každému fanovi, ať je hráč nebo ne. Při výběru typu klubu vždy zvažte, jaké zájmy u vás v tuto chvíli převládají a ničeho se nebojte. Lidé se mění a vy sami nakonec zjistíte, že máte naprosto jiný klub, než jste zakládali (:-)).

Bod č. 3: Klubovna a schůzky. Spousta sci-fi klubů existuje bez klubovny a schází se u někoho v bytě, přesto vykazují skvělou činnost a nedostatkem členů nikterak netrpí. Proto nevěšte hlavu, když se vám nepodaří sehnat klubovnu. Klidně klub založte i bez ní, půjde to sice o něco hůře, ale tak strašné to není. Časem se můžete pozeptat třeba v Domově dětí a mládeže, nebo se domluvit s nějakým oficiálním klubem (tábornické kluby ap.) na využívání jejich prostorů. Schůzky můžete zvolit týdenní nebo čtrnáctidenní. Z vlastní zkušenosti dopo-ručuji na začátek ty čtrnáctidenní a až se lépe poznáte, je dobré to zvednout na týdenní, abyste byli stále v obraze. Výhodou je získání nějaké vývěsní skříňky, kterou propagujete svoji činnost a pomocí níž se také můžete svolávat.

Bod č. 4: Nabírání členů. Zkuste vylepit plakáty, nejlepší je dát po jednom i na střední školy. Přitáhněte do klubu všechny své kamarády, kteří o sci-fi, fantasy či horor byť jen chvilkově zavadili, i jejich sourozence a přítelkyně. Na věk nehleďte, nakonec zjistíte, že si můžete klidně pokecat i s padesátiletým „kmetem". Nepotřebný materiál se vytřídí sám.

Bod č. 5: Jak zaregistrovat klub. Když už máte všechny předchozí body za sebou, můžete přikročit k registraci klubu do Československého, organizace sdružující kluby se zaměřením na sci-fi, fantasy a horor, bez které se rozhodně neobejdete.
K platné registraci potřebujete mít zaplacený roční poplatek, který v současnosti činí 300 Kč. V ceně je předplatné Inter-komu (200 Kč/12 čísel, vč. poštovného), což je informační věstník fandomu. Registrací získáte hlasovací práva na volbu Rady fandomu, na udílení významných cen Ludvík a Mlok, přístup k nepřeberným zkušenostem starších fanů, přístup k zajímavým informacím a mnoho a mnoho dalšího.

Bod č. 6: Jak získat kontakty a rady pro další činnost
hey tady to asi neni cely ???


 • Manuál - "Založte si svůj scifi klub" je připraven ke stažení ve formátu*.zip


 • Akce

 • Festival Fantazie Speciál
  26.-29.10.2006 v Chotěboři se dozvíte další informace o LPN
 • Přednášky na Parconu
  Na Parconu-Taurconu 1.-3.9. v Neratovicích představila LPN své plány na seriál conů a podporu fanoušků
 • LPN obnovuje činnost
  22.2.2006 začíná nová etapa LPN, během roku 2006 se postupně probudí k činnosti


 • Soutěže

 • O Zlatého ysalamirie
  4. ročník Star Wars soutěže Uzávěrka: 15. 10. 2006
 • RADEGAST 2k+6
  Soutěž povídek se slovanskou mytologií Uzávěrka: 15. 10. 2006
 • Ježíšku, já chci plamenomet
  Povídky SF&F&H, nikde nepublikované a jinde nesoutěžící, krvavé, brutální, perverzní, hnilobné a jinak hnusné (ovšem ne literárně) Uzávěrka: 11. 11. 2006
 • O dřevěného Turka
  Fantasy club Turkovci Benjaminovci pořádá soutěž v kategoriích Poezie, Próza (do 15 NS, do 100 slov), Scénář Uzávěrka: 30. 11. 2006
 • 26. ročník Ceny Karla Čapka
  Nejstarší a nejprestiznější soutěž vyhlášena! Uzávěrka: 30. 11. 2006


 • Časopisy a weby

 • Ikarie
  Měsíčník science fiction
 • Pevnost
  Science fiction a fantasy magazín
 • Fantázia
  Science fiction a fantasy magazín
 • Sarden
  Denně novinky ze světa fantastiky
 • Fantasy Planet
  Rozsáhlý svět fantastiky na rozsáhlém webu


 • webdesign (c) 2001
  Lt.Cmdr. ALKO   &   Gudrun z Landaldy