Členství

Dokumenty

Lidé z LPN

Aktivity LPN

Festivaly Fantazie

Přehled akcí

Literární soutěže

Fanziny

Slovníček

Přehled klubů

Jak založit SF klub

ČS Fandom

Diskuse

Kontaktujte nás

Linky


Pokud si chcete přečíst dva sktečné příběhy lidí, kteří jsou členy Fandomu a LPN a co jim to dává, tak vám přinášíme
Zkušenosti neofanky od Ivy Müllerové
a Zkušenosti fana od Vaška Pravdy.

Zkušenosti neofanky

Takzvaným "divočákem", tedy "fanem na volné noze" jsem stihla být poměrně krátce - vlastně jen od loňského Miniconu, do loňského Draconu, tedy zhruba měsíc. Potom se o mě předsedové klubů poprali a já jim všem zkrátka nedokázala vzdorovat...:-))).

Takovým prvním popudem a prvními "svůdci" se na loňském Miniconu stali playboys z Chotěboře a především jejich vůdce Vašek Pravda. S kamarádkou jsme si užívaly jednodenního conu hlavně na přednáškách, což nebylo vůbec marné, ale po pravdě jsem si celou dobu říkala: "Jo, je to pěkný, vidět všechny ty lidi, co znám podle jmen nebo fotek (třeba z Ikarie), slyšet zajímavé přednášky atp., ale stejně, něco tomu chybí... přece by všichni ti fanové nepsali o conech tak nadšeně, kdyby to mělo být jenom takovéhle..." A přiznávám, že jsem trochu záviděla těm, kteří se radostně zdravili se spoustou jiných lidí a bylo vidět, že se znají s každým druhým člověkem na conu (třeba to nejsou přímo přátelé, ale znají se a rádi spolu prohodí pár slov).

Takže když jsme si s kamarádkou odepřely to "potěšení" z filmu Braindead a vypravily se do blízké hospody na kafe, netvrdím, že jsem byla zklamaná, to bych přeháněla, ale jisté rozčarování ve mně přeci jen hlodalo. Nu a v hospodě již sedělo šest mladých mužů s Vaškem. Já jsem tak trochu po nich pokukovala, protože jsem Vaška znala z fotek, z Interkomu, Ikarie a Zbraní Avalonu, a oni tak trochu pokukovali po nás (to nevím proč, nevšimla jsem si, že by naše fotky někde vyšly...:-))). Nu, a nakonec to Vašek asi psychicky nevydržel a pozval nás k jejich stolu. A ten večer udělal za mým prvním conem pěknou tečku, dodal dni to, co mu zatím chybělo. Sice mě občas ti bídáci zaháněli do úzkých a občas jsem se (jakožto slušně vychovaná dívka) nad jejich narážkami, lichotkami a poznámkami musela červenat, ale konec konců... i na tohle se vzpomíná docela hezky...:-)))

A právě díky tomuhle milému setkání jsem jela na Dracon, začala uvazovat o vstupu do Fandomu a napsala Michaelu Broncovi. Takže pokud vděčím Michaelovi za to, ze jsem momentálně spokojenou a šťastnou členkou Společenstva JRRT, Vaškovi a jeho boys vděčím za to, že jsem se vůbec k této možnosti a tomuhle (skvělému) sci-fi-fandomovému způsobu života dostala.

Ale vzpomínám si, že i já jsem Michaelovi Broncovi před Draconem napsala (jako odpověď na jeho pozvání do klubu), že mi musí dát ještě chvíli na rozmyšlenou, že i já, jakožto hodně svobodomyslný člověk, nemám velkou důvěru k čemukoli organizovanému. Od Michaela jsem se dozvěděla, že tohle je prostě v mladé generaci nějak zakódované a že mě, pochopitelně, nenutí vůbec k ničemu. A já se po zralé úvaze rozhodla jít do toho a zkusit to. Takže jsem se stala "skutečným", organizovaným fanem. A necítím se o nic méně svobodná. I když to tak možná úplně nepůsobí, ani já nemusím mít okolo sebe davy neznámých lidí každý den, i mne občas působí seznamování se jisté potíže, ale... tohle všechno může člověk přemoct a odměnou mu je spousta nových (a skvělých) přátel, nezapomenutelných zážitků a... a vůbec, hrozne těžko se to popisuje.

Já jsem pochopitelně ve Fandomu velmi krátkou dobu, nicméně jsem měla to štěstí, že jsem se seznámila a nadále se přátelím s několika lidmi, kteří ve Fandomu působí nesrovnatelně déle a díky nim jsem už také mohla pod fandomovou pokličku nahlédnout. Díky Společenstvu J.R.R. Tolkiena jsem už prožila desítky šílených akcí, na které člověk opravdu dlouho vzpomíná, díky Společenstvu se můj seznam přátel (případně ctitelů...:-)) citelně rozrostl, díky Společenstvu mám teď, pravda, hrozně málo času, chodím domů šíleně pozdě, jsem nevyspalá, někde v nočním lese jsem chytila rýmu...:-))), nestíhám číst knihy, které si přečíst chci, nestíhám filmy v kinech, které jsem chtěla vidět, nemůžu se už tak často vídat se všemi ostatními přáteli (což neznamená, že bych je zanedbávala, aspoň se snažím, aby to tak neskončilo), docela kašlu na školu... to všechno přiznávám. Zdálo by se, že to záporné převažuje, problém je v tom, že já i to, co se zdá být negativní, vnímám jako klady... zkrátka, mám pocit, že pořádně (naprosto praštěně a pro většinu "normálních" lidí jistě nepochopitelně) žiju až od Draconu. Jsou to velká slova, já vím, ale... jde mi to přímo ze srdce, vlastně ani nevnímám, co píšu, tak omluvte případnou zmatenost.

Opravdu nejsem náhončí sci-fi klubů, každý ať si žije po svém, ale já osobně se cítím šťastnější a naplněnější od té doby, co jsem vstoupila do Fandomu a spřátelila se s lidmi z něho (a to nic nemění na tom, že mi občas hrozně lezou na nervy, štvou mě a proklínám je horem dolem...:-))).

Iva Müllerová, Společenstvo, klub J.R.R. Tolkiena Praha

Zkušenosti fana

Začalo to mojí návštěvou Parconu, v Šumperku 93, kde jsem tiše záviděl skupinkám lidí, kteří se navzájem znali a díky tomu si con užívali daleko víc než já. Sice jsem se snažil seznamovat, ale napoprvé toho moc nezvládnete. Do té doby jsem byl divočák - četl jsem Ikarii a knížky. Ale po návratu jsem začal uvažovat o založení klubu, abych měl s kým debatovat a půjčovat si knihy, případně jezdit na cony a cítit se tam taky jako doma. Vůbec mě nenapadlo, že bych tohle mohl dělat mimo klub. Klub přidá zálibě ve SF další rozměry - kronika, fanzin, společné akce, zážitky. Asi mě to nenapadlo ani proto, že jsem neměl strach ze žádné organizovanosti, ačkoliv jsem prošel pionýrským i svazáckým oddílem a nesnášel jsem organizovanost bez obsahu. Věděl jsem, že jaké si to uděláme, takové to budeme mít. To platí dodnes.

V klubu nemáme žádné průkazky, nemáme třeba ani přehled, kdo kdy do klubu přišel a kdy odešel. Nic není povinné, ani účast na schůzkách. Každý dělá to, na co stačí a případná omezení a úkoly přijímá dobrovolně. Každý se projevuje jak chce a pokud se podřizuje mému nebo hromadnému rozhodnutí, dělá to proto, že to rozhodnutí uznává. (Mimochodem, členům je od 12 do 55 let a pestré je nejen věkové složení, ale i profese, jsou mezi námi i děvčata.)

Klub jsme založili 12. 2. 1994, existuje tedy relativně krátce, přesto toho dokázal dost. První schůzky byly rozpačité, vzpomínám si, jak jsem vždy mluvil půl hodiny o tom, co je v Praze ve SF nového, koho jsem potkal, s kým jsem se seznámil, pak jsem chtěl dát šanci ostatním a tak jsem se odmlčel, jenže následovalo pětiminutové ticho, do kterého jsem musel zase skočit s nějakou zajímavostí. Zatímco teď se kolikrát ani nedostanu ke slovu, v průběhu schůzek se vytvářejí a rozpouštějí debatní kroužky, tak to má být.

Pořádáme literární soutěž Ježíšku, já chci plamenomet, vydáváme fanzin Zbraně Avalonu. Na schůzkách připravujeme Avalcon nebo Večery Fantazie pro chotěbořskou veřejnost, bavíme se o filmech a knížkách, čteme dopisy od kamarádů nebo reportáže o našem conu odjinud. Bavíme se ale i o počítačových hrách, počítačích vůbec, o práci, o zbraních, o politice apod. Hrajeme občas i nějaké hry, díváme se na video. Scházíme se tak jednou za tři týdny na dvě hodiny v kulturáku a část pak přejde do hospody. Taky vždycky po Avalconu uděláme sud a buřty. Prostě jak je libost.

Klub neměl donedávna žádné příznaky oficiální organizace, členové platili jen roční poplatek 100,- Kč za klubovou placku, tričko a fanziny toho roku. Ale situace se mění a dnešní SFK Avalon se stal občanským sdružením, což přináší v podstatě jen jednu nutnou změnu – sepsání stanov, evidenci členů a členských příspěvků a vedení účetnictví. Je to ze stejných důvodů jako u LPN – na všechno jsou dnes potřeba peníze a i to, na co nejsou potřeba, mohou značně usnadnit. A pokud organizace nesplňuje určité minimální podmínky, má jen velmi malou šanci peníze získat. LPN zavádí alespoň nejnutnější pravidla pro vstup a členství v LPN a je tady mj. proto, aby pomohla neformálním klubům ve Fandomu neformálními zůstat a zajistit svým působením co nejlepší a co nejjednodušší podmínky pro činnost klubů nových i starých.

Výhody členství vychválila Iva, jen doplním další - snazší přístup k informacím a hlavně ten pocit sounáležitosti, mám dnes přátele doslova z celé republiky. Určitě není snadné založit klub, přijmout určitý morální závazek vyplývající z členství někde, ale neudělat to znamená se ochudit. LPN se bude snažit působit na desítky tisíc fanoušků SF (čtenáře Ikarie a jiných časopisů, diváky Star Treku, Star Wars a dalších seriálů a SF filmů, hráče her i účastníky dřevěných bitev) tak, aby rostl počet těch, kteří někam jezdí, i těch, kteří sami něco dělají. Fandom a LPN totiž poskytují obrovské a levné možnosti skvělé zábavy.

Václav Pravda, SFK Avalon Chotěboř

Akce

 • Festival Fantazie Speciál
  26.-29.10.2006 v Chotěboři se dozvíte další informace o LPN
 • Přednášky na Parconu
  Na Parconu-Taurconu 1.-3.9. v Neratovicích představila LPN své plány na seriál conů a podporu fanoušků
 • LPN obnovuje činnost
  22.2.2006 začíná nová etapa LPN, během roku 2006 se postupně probudí k činnosti


 • Soutěže

 • O Zlatého ysalamirie
  4. ročník Star Wars soutěže Uzávěrka: 15. 10. 2006
 • RADEGAST 2k+6
  Soutěž povídek se slovanskou mytologií Uzávěrka: 15. 10. 2006
 • Ježíšku, já chci plamenomet
  Povídky SF&F&H, nikde nepublikované a jinde nesoutěžící, krvavé, brutální, perverzní, hnilobné a jinak hnusné (ovšem ne literárně) Uzávěrka: 11. 11. 2006
 • O dřevěného Turka
  Fantasy club Turkovci Benjaminovci pořádá soutěž v kategoriích Poezie, Próza (do 15 NS, do 100 slov), Scénář Uzávěrka: 30. 11. 2006
 • 26. ročník Ceny Karla Čapka
  Nejstarší a nejprestiznější soutěž vyhlášena! Uzávěrka: 30. 11. 2006


 • Časopisy a weby

 • Ikarie
  Měsíčník science fiction
 • Pevnost
  Science fiction a fantasy magazín
 • Fantázia
  Science fiction a fantasy magazín
 • Sarden
  Denně novinky ze světa fantastiky
 • Fantasy Planet
  Rozsáhlý svět fantastiky na rozsáhlém webu


 • webdesign (c) 2001
  Lt.Cmdr. ALKO   &   Gudrun z Landaldy